مسکن یکی از سه نیاز اصلی انسان برای ادامه حیات است. همان اندازه که خوردن و آشامیدن و نیز پوشش دغدغه انسان ها بوده، مسکن نیز برایشان اولویت بالایی داشته است.

مسکن، یک امنیت روانی

مردم در اکثر کشور­ها در حال حاضر دغدغه تامین غذا و پوشش را نداشته و نگرانی شدیدی بابت تامین این نیازها احساس نمی­کنند. مسکن اما در اکثر نقاط جهان دغدغه ای ای است که بیشتر مردم را درگیر خود کرده است.

محدود بودن عرضه مسکن را تا حدی میتوان دلیل عمده گرانی و در دسترس همگان نبودنِ مسکن دانست و تا حد زیادی علم عرضه کنندگان به این موضوع که خریداران نیاز بسیار شدیدی به تهیه مسکن دارند. چنین نیازی باعث خواهد شد تا همواره تقاضای زیادی برای آن در بازار باشد.

هر انسانی تا قبل از تهیه مسکن همه تلاش های مالی­ اش در این جهت است. بنابراین هیچ کس حاضر نیست چنین کالای باارزشی را به سادگی از دست دهد و تا جایی که به تواند به این نوع از سرمایه خود اضافه خواهد کرد.

 

محبوبیت سرمایه گذاری در مسکن

محبوبیت سرمایه­ گذاری در مسکن

با دلایلی که در بالا گفته شد مسلم است که هر حکومتی در راستای برطرف کردن این نیاز برآمده و تا حد امکان روند تهیه مسکن را تسهیل کند. این کار یک فرصت بی نظیر برای سرمایه ­گذاران در این بازار ایجاد می­کند.

سیاست دولت ها و نظام اقتصادی در کوتاه مدت بر علیه برخی حوزه های سرمایه­ گذاری است. بسیار پیش آمده که با تغییر کوچکی در حاکمیت یا اوضاع سیاسی، بازار های موازی دچار التهاب شده باشند. حال آنکه درباره مسکن همانطور که گفته شد به عنوان یکی از سه نیاز اصلی جامعه همواره دولت مجبور به حمایت است.

در بیشتر کشور­ها، سرمایه ­گذاران در این بازار، سرمایه خود را در جهت فکری نظام به گردش در­می­آورند تا سود کلانی کنند و بدین ترتیب با زیرکی هرچه تمام از حمایت های دولت همواره برخوردار هستند. یکی از دلایل نیز میتواند آسان بودن شروع سرمایه­ گذاری در آن باشد.

شروع سرمایه ­گذاری در مسکن آسانتر است! 

در شرایطی که وضعیت اقتصادی کشور تعریفی نداشته باشد، تورم بسیار وحشتناکی شکل خواهد گرفت و به دلایل گفته شده در بالا، تاثیر تورم بر این بازار بسیار بیشتر هم خواهد بود. درچنین شرایطی عملا با ذخیره کردن درآمدهایتان هرگز نمی­توانید صاحب مسکن شوید.

وام هایی که برای خرید مسکن می­توانید بگیرید برعکس دیگر بازار های موازی، می­تواند مقدار زیادی از سرمایه اولیه شما را تامین کند. خصوصا برای سرمایه گذاری های کوچکتر،درکنار این وام شما می­توانید به شرط داشتن مکانی برای سکونت، خانه خریداری شده را به رهن واگذار کنید.

رهن را در اینجا از این نقطه نظر، می­توان در واقع وامی تعریف کرد که به جای بانک یا موسسات مالی از شخصی میگیریم و درصد سودش صفر است. بنابراین اگر در کشوری تورم وجود داشته باشد، بهترین وامی است که برای برای خرید خانه دریافت می­کنید.

 

چرا سرمایه گذاری در مسکن آسانتر است؟

 

چرا سرمایه گذاری در مسکن آسان تر از دیگر سرمایه گذاری هاست؟

سرمایه­ گذاری در بازارهای موازی این بازار، معمولا به آسانی سرمایه­ گذاری در مسکن نیست. سرمایه­ گذاری در بازار سرمایه، طلا یا رمزارزها مستلزم صرف وقت بسیار زیادی در جهت مطالعه و شناخت است در حالیکه برای سرمایه گذاری در مسکن چنین مشکلاتی را ندارید.

برای شروع سرمایه گذاری در مسکن کافی است به چند آژانس خرید و فروش مسکن در یک ناحیه مراجعه کنید تا از قیمت ها مطلع شوید.­ از طرفی دیگر چون فروشنده را می­شناسید هنگام خرید می­توانید از ترفند هایی استفاده کنید تا با هزینه سر به سر خود را پایین تر بیاورید.

جمع بندی:

سرمایه گذاری مهم ترین مهارتی است که هر فرد باید بیآموزد تا زمان نگذشته به یادگیری این مهارت بپردازید. در میان انواع سرمایه­ گذاری ها، سرمایه گذاری در این بازار به دلایل گفته شده در بالا بسیار پرسود تر خواهد بود بنابراین از آن غافل نشوید