فواید سرمایه گذاری در بورس چیست؟

سرمایه‌گذاری افراد در بورس علاوه بر رونق اقتصادی جامعه، فضایی امن برای سرمایه ‌های کوچک و بزرگ مردم فراهم می کند.

در طول تاریخ مردم برای رفع نیازهای خود، بازارها را ایجاد کرده اند.

بازار، محلی برای معاملات خریداران و فروشندگان، به طور مستقیم یا توسط واسطه‌ است.

بورس نیز یک نوع بازار است. بازاری که خریدار و فروشنده برای معامله اوراق بهادار در آن حضور دارند. در بازار بورس معامله گران، سهام و اوراق مشارکت و… را معامله می کنند. سرمایه‌ گذاری در بازار بورس می ‌تواند تاثیر بسیار زیادی در رونق اقتصادی جوامع داشته باشد.

در ادامه به بررسی و تشریح فواید سرمایه گذاری در بورس می پردازیم:

مزایای سرمایه گذاری در بورس

حمایت قانونی در بورس

در هر سرمایه گذاری مهم ترین جنبه ، وجود قانون برای حمایت از سرمایه گذار است . بازار بورس هم از این قاعده مستثنی نیست. تمامی فعالیت های سهامدار و تغییرات ایجادی در اصول و قوانین بورس ، زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌ شود و معاملات غیرقانونی و خارج از چارچوب و اصول در این بازار جایی ندارد. افرادی که در بورس خرید و فروش می ‌کنند ، به دلیل قانونی بودن بازار بورس ، مسلما از حمایت قانونی برخوردار هستند .

 

نقد شوندگی بالای سهام

این مزیت در بورس به نسبت بازارهای موازی ، از جمله طلا ، سکه ، دلار و . . .  بیشتر خودنمایی می کند . یعنی سرعت تبدیل سهام به نقدینگی خیلی بیشتر از سرعت تبدیل ارز و طلا و… به نقدینگی می باشد.

برای مثال فرض کنید که شما ملکی را به جهت سرمایه گذاری خریداری کرده اید . پس از گذشت زمانی کوتاه ، نیاز به فروش فوری ملک موردنظرتان دارید . چقدر زمان نیاز است تا با فروش ملکتان، سرمایه اولیه و سود خود را برداشت کنید و به اصطلاح آن را نقد کنید؟

در بازار بورس امکان فروش سهام خود را به صورت لحظه ای دارید و پس از فروش سهام تان می توانید مبلغ آن را در حساب ببینید. از هر زمان که درخواست برداشت وجه کنید ، حداکثر دو روز کاری بعد، پول شما در حساب بانکی شماست .

 

کسب سود

سود شاید مهم ترین هدف از سرمایه گذاری است که در بازار سرمایه از دو محل این سود حاصل می شود . با خرید سهام هرگاه آن سهم با افزایش قیمت مواجه شود ، سهامداران از این اختلاف قیمت خرید و قیمت فروش سود کسب می کنند . اما این تنها روش بدست آوردن سود در بورس نیست .

سود نقدی نام شکل دیگری از سود در بازار سرمایه است که اگر سهامدار ، سهم خاصی را در زمان برگزاری مجمع عمومی سالانه اش در پرتفو خود داشته باشد ، به وی تعلق می گیرد.

این دو مورد راه های کسب سود در بازار بورس هستند . البته هیچ گاه نمی توان قطعی از افزایش قیمت سهم و یا تقسیم سود نقدی شرکت مورد نظر صحبت کرد که این نیز بستگی به درک مفهوم ریسک در بازار سرمایه دارد .

 

بازدهی بالا و حفظ سرمایه در مقابل تورم

اگر بازار بورس را با سایر بازار‌ها مقایسه کنید، در بلند مدت، یعنی  ۱۵ تا ۲۰ سال، مشاهده می کنید که بازار بورس نسبت به دلار، مسکن و . . .  رشد بهتری داشته است.

همانطور که می دانید، با رشد نرخ تورم است که پول رایج یک کشور کاهش ارزش می یابد . هر فردی در شرایط تورم سعی دارد تا سرمایه خود را حفظ کرده و به درستی آن را سرمایه گذاری کند تا اثرات ناشی از تورم را خنثی کند . بازارسرمایه در راستای این هدف حرفی برای گفتن دارد ‌و می تواند ارزش دارایی فرد را در مقابل تورم حفظ کند. مهم ترین دلیل حفظ ارزش سرمایه هم این است که با گذشت زمان دارایی ‌های شرکت ها نیز دچار تورم شده و به ارزش آن افزوده می‌ گردد. در نهایت با این افزایش نیز ارزش سهام شرکت بیشتر می شود.

 

سرمایه گذاری بدون محدودیت

از مزیت های بورس این است که با سرمایه های کوچک نیز می توانید کسب سود کنید. از این جهت که در بورس سرمایه گذاری از ۵۰۰ هزار تومان شروع می شود که این مزیت در بازارهای دیگر کمتر دیده می ‌شود.

برای مثال در بازار مسکن برای خرید ملک و شروع سرمایه گذاری باید سرمایه بسیار بیشتری از این مقدار داشته باشید.

 

مشارکت در اداره شرکت و جذب سرمایه در صنایع

پشت هر سهام ، شرکتی بزرگ قرار دارد و سود و زیان هر نماد بورسی بستگی به عملکرد شرکت موردنظر دارد . اگر بخواهید صاحب شرکت این چنینی باشید و در سود و زیان شرکت شریک باشید ، قطعاً صرف زمان و هزینه زیادی نیاز است . در بورس با خرید سهام شرکتی خاص ، مالک درصدی ، هر چند کوچک ، از شرکت می شوید و به همان نسبت نیز در سود و زیان ، تصمیم‌ گیری درباره نحوه اداره شرکت ، انتخاب مدیران و… شریک می شوید .

علاوه بر این ، بودن در بورس برای صاحبان شرکت ها نیز مزایایی دارد . در این میان شاید جذب سرمایه برای فعالیت و کارایی بهتر و به دنبال آن شرکتی سودآورتر و با آینده ای درخشان تر، مهم ترین باشد .

از آنجایی که سرمایه گذار علاقه به خرید سهام شرکتی با بنیاد وعملکرد مناسب دارد ، این نیز باعث می شود که شرکت ها برای جذب بیشتر سرمایه ‌ها بهتر و بهتر عمل کنند و در نتیجه این موضوع نیز در آینده ، اقتصادی شکوفاتر را به دنبال خواهد داشت.

بازار بورس این امکانات را فراهم کرده و از این جهت خرید سهام می تواند معامله ای دو سر برد برای سرمایه گذار و شرکت ها باشد.

 

شروع آسان سرمایه گذاری

برای معامله در بورس راه های زیادی وجود دارد . علاوه بر معاملات حضوری که امروزه طرفداران زیادی ندارد ، معاملات تلفنی ، معاملات اینترنتی و . . . ازجمله راه ‌هایی است که توسط آن می ‌توانید در بازار بورس خرید و فروش کنید. ساده‌ترین راه که امروزه طرفداران بسیاری دارد ، معاملات آنلاین است که نیاز به اینترنت و کامپیوتر یا گوشی هوشمند دارد و به لطف این امکانات توسط سایت یا اپلیکیشن های خاص ، می توانید به آسانی در بورس معامله کنید .

ابتدا به کارگزاری مراجعه کنید تا کد بورسی دریافت کنید و بتوانید با این کد ، که شناسه شما در بازار بورس است ، خرید و فروش کنید .

چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

دیگر مزایای سرمایه گذاری در بورس

  • توجه کنید که در بورس ، قیمت سهام با توجه به عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود . یعنی قیمت با تصمیم نه یک شخص ، بلکه توسط خریداران و فروشندگان تعیین می ‌شود.
  •  همیشه در بازارها عده ‌ای از سرمایه گذاران دید کوتاه ‌مدت و عده ای دیگر دید میان مدت و بلند مدت دارند . بورس نیز به لحاظ بازه زمانی ، برای سرمایه ‌گذار این تنوع را فراهم کرده است . هر سرمایه‌ گذار با هر دید زمانی می‌ تواند در بورس معامله کند .  برخی از معامله گران ، که به نوسانگیر شهرت دارند ، با خرید سهام و نگهداری آن در بازه زمانی کوتاه ، اغدام به فروش و برداشت سود خود می کنند . عده ای دیگر سهامداران میان ‌مدتی هستند که سهام خود را در بازه ی زمانی حداقل ۶ ماه نگهداری می کنند و در نهایت سرمایه گذاران بلند مدتی هستند که می توانند با افق زمانی بلند مدت ، بیش از ۶ ماه ، بازده مطلوبی را در این بازار جذاب کسب کنند .
  •  بازار بورس با ایجاد مشارکت عمومی در جامعه می تواند به گسترش فرهنگ سرمایه ‌گذاری نیز کمک کند.
  •  سرمایه‌گذاری در بازار بورس علاوه بر کنترل نقدینگی در جامعه ، باعث مهار تورم و استفاده درست و کارا از پس اندازهای کوچک و بزرگ مردم می شود و این هم به رشد صنعتی کشور کمک شایانی می ‌کند .
  • با خرید و فروش سهام شرکت‌ ها در بازار سرمایه ، سرعت گردش پول در جامعه افزایش خواهد یافت.

جمع بندی:

با توجه به بر شمردن مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس در این متن ، شما می توانید با شروع یادگیری سرمایه گذاری در بورس و آموزش مداوم در کنار کسب تجربه ، در دراز مدت سرمایه گذاری مطمئن و کم ریسک با سودی خوب و شیرین داشته باشید و به عنوان منبع درآمدی همیشگی به معاملات بورس نگاه کنید .