بازارهای مالی هر کشوری از جمله مواردی است که همیشه مورد توجه عموم مردم جهان قرار میگیرد. درواقع جذابیت سودآوری و سرمایه گذاری برای افراد یکی از ملاک های مهم برای برقراری ارتباط با دیگر کشورهاست. بازار بورس ایران نیز اخیرا با رشد قابل توجه خود، نه تنها مورد توجه سرمایه گذاران داخلی، بلکه مورد توجه سرمایه گذاران خارجی نیز قرار گرفته است.

این اتفاقات منجر شده است که دولت و سازمان بورس و اوراق بهادار، به فکر ورود و تسهیل فرایند سرمایه گذاران خارجی و تدوین برنامه بین المللی شدن بازار سرمایه باشند. در این میان همچنان تحقیقات علمی و میدانی مسئولین سازمان بورس برای ایجاد شرایط و سازوکار های مناسب جهت حضور آسان و امن سرمایه گذاران خارجی ادامه دارد.

به گفته دکتر بهادر بیژنی، مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برقراری ارتباط عمیق و بلند مدت با نهاد های ناظر سازمان های بین المللی از جمله ثمرات تحقیقات میدانی می باشد. از جمله ارتباطات ایجاد شده بین سازمان بورس و سایر کشور ها میتوان به نهاد ناظر بورس آلمان، هنگ کنگ، عمان و یونان اشاره کرد.

ارتباط با نهاد ناظر بورس آلمان منجر به حمایت این کشور از سازمان بورس ایران در سازمان آیسکو (سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار) شد و ایران به عضویت این نهاد در آمد. همچنین در حال حاضر کشور آلمان بیشترین سرمایه گذاری خارجی را در بورس ایران دارا می باشد.

علاوه بر این، افزایش استاندارد های بین المللی در بازار سرمایه میتواند تاثیر زیادی بر ترغیب سرمایه گذاران خارجی  برای حضور در این حوزه داشته باشد.

 

آیا فرابورس ایران نیز درگیر فعالیت های بین المللی شده است؟

در کنار سازمان بورس، فرابورس ایران نیز فعالیت های بین المللی خود را به صورت جدی در حوزه های مختلف ادامه می دهد و شاهد تحولاتی در فعالیت های بین المللی آن هستیم. همكاری با بازار سرمایه عراق و سوریه از جمله این موارد می باشد .

اكنون سرمایه گذارانی از آمریكا، انگلیس، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، ازبكستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، تركیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، كانادا، هنگ كنگ، قطر، عراق، پاكستان، سوریه، لوكزامبورگ، كویت، نیوزیلند، مالزی، كره جنوبی، گرجستان، ارمنستان، جزایر ویرجین، نیجریه و افغانستان در بازار سرمایه ایران فعالند.

ارزش دارایی سرمایه گذاران خارجی در بورس تهران كه شمار آنها از یك هزار كد معاملاتی عبور كرده است، تا پایان دی ماه سال 96 حدود 46 درصد افزایش یافت.

سرمایه گذاران خارجی در 10 ماه اول 1396 در بخش خرید فعال تر بودند؛ به طوری كه از كل معاملات سرمایه گذاران خارجی، 51 درصد به خرید، 96 درصد به سهام و بقیه به ترتیب در اختیار حق تقدم، اوراق بدهی، صندوق قابل معامله مربوط و اختیار معامله قرار گرفت.

سایر مسائل داخلی بورس از جمله مباحث فنی و مقرراتی از جمله سیستم های معاملاتی نه چندان پیشرفته و متناسب با اندازه بازار، ساز و کارهای محدود کننده بورس همچون وجود حجم مبنا و دامنه نوسان قیمت سهام و طولانی بودن فرآینده صدور کد معاملاتی و مواردی از این دست نیز از موانعی است که سدی بزرگ را بر سر راه حضور سرمایه گذار خارجی در بورس ایران ایجاد کرده است كه برای استفاده بهینه تر از فرصت های جدید ایجاد شده در كشور و جذب منابع خارجی، بایستی هر چه سریع تر مرتفع گردد.

نتیجه گیری:

در واقع حضور فعال برای برقراری ارتباط با کشور ها از طریق دیپلماسی اقتصادی در این حوزه صرفا کافی نیست و باید همه دستگاه ها و ازجمله دولت جمهوری اسلامی ایران با همکاری مشکلات بر سر راه حضور سرمایه گذاران خارجی را برطرف کرده و از فرصت بوجود آمده استقبال عمومی از بازار سرمایه جهت ورود ارز و سرمایه گذار به کشور استفاده کنیم.