با شروع سرمایه گذاری در بازار های مالی، نیاز به آموزش و فراگرفتن انواع تحلیل افرایش یافت. بطوریکه میتوان گفت امروزه بدون استفاده از تحلیل و یا مشورت با تحلیلگران بازار ها، امکان سرمایه گذاری موفق وجود ندارد و حتی سرمایه گذاری میتواند با ریسک های زیادی همراه باشد. تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از پرمخاطب ترین و مشهور ترین نوع تحلیل، میتواند دید خوبی برای دارایی مورد نظر از جهت سرمایه گذاری به افراد بدهد.

در این مقاله قصد داریم توضیح جامعی در رابطه با این نوع تحلیل ارائه دهیم.

تاریخچه تحلیل تکنیکال به چه صورت است؟

افراد زیادی در زمینه تحلیل و با استفاده از ابزار برای سرمایه گذاری اقدام کرده اند که از مهمترین و مشهورترین آنها میتوان به چارلز داو اشاره کرد. چارلز داو، روزنامه نگار متولد سال 1851 به عنوان «پدر تحلیل تکنیکال» شهرت دارد. او در سال 1882 داو به همراه تعدادی از دوستانش شرکتی تاسیس نمود و توانست اولین نسخه از شاخص بورس را با استفاده از میانگین قیمتی رونمایی کند.

انگیزه و رویای اصلی داو این بود که از این شاخص‌ها برای پیش‌بینی اقتصاد و بررسی وضعیت آینده با استفاده از داده هایی که از گذشته به دست آمده، استفاده کند. در نهایت، تلاش‌های وی منجر به ایجاد مجموعه‌ای از نظریه‌ها که به «نظریه داو» شهرت پیدا کرد، شد.

با ثبت قیمت‌ ها و محاسبه میانگین‌ها، تحلیلگران متوجه شدند که قیمت‌ معاملات با الگوهای خاصی تکرار می‌شوند. اصطلاحاتی مانند سقف و کف دوقلو برای نام‌گذاری الگوها، اولین بار توسط چارلز داو و دوستانش مورد استفاده قرار گرفت.

اصول اساسی نظریه داو به چه صورت است؟

اصول اساسی نظریه داو به صورت خلاصه به شرح زیر است :

1- همه چیز در میانگین ها لحاظ شود.

 2- بازار سه نوع روند صعودی، نزولی و خنثی دارد.

 3- شاخص ها باید یکدیگر را تایید کنند.

 4- حجم معاملات باید روند را تایید کند.

 5- روندها تا زمانی که اخطارهای قطعی جهت پایان آنها وجود نداشته باشد معتبرند.

تحلیل تکنیکال چیست؟

در بازار های مالی، تحلیل تکنیکال روشی برای پیش بینی قیمت از طریق بررسی داده هایی همچون حجم معاملات، میزان عرضه و تقاضا و … است. این روش در تمام بازار های مالی مانند طلا، ارز خارجی و بورس اوراق بهادار که بر مبنای عرضه و تقاضا فعالیت می کنند، کاربرد دارد.

تحلیلگران تکنیکال بر خلاف تحلیلگران بنیادی ارزش ذاتی اوراق بهادار را اندازه‌گیری نمی‌کنند بلکه آنان از روی تحلیل و بررسی نمودارها، رفتار آتی قیمت را پیش بینی می کند.

3 قانون پیش فرض مورد استفاده در تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیلگران تکنیکال از سه قانون پیش فرض زیر در روند محاسبات خود استفاده می کنند:

1) “تاریخ تکرار میشود”

این پیش فرض اشاره به بحث روانشناسی بازار دارد و بیان میکند قیمت بعد از گذشت چندین سال تمایل دارد نوسانات خود را تکرار کند.

2) “همه چیز در نمودار قیمت وجود دارد”

این پیش فرض اشاره به تاثیر همه عوامل اعم از مسائل بنیادی شرکت، تغییر متغیر های کلان و عرضه و تقاضا بر قیمت و نوسانات آن دارد.

3)  “قیمت ها طبق روند مشخصی حرکت میکنند”

این پیش فرض اشاره به ثبات روند قیمت ها برای یک دارایی خاص دارد.

همیشه در نمودارهای قیمتی ما دو مولفه متشکل از قیمت و زمان را باهم درنظر می‌گیریم. روندها جدا از این‌که صعودی، یا نزولی و یا خنثی باشند، دارای مولفه زمان نیز هستند. از این‌رو، روند را از لحاظ زمانی به سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌کنند:

  • روند کوتاه مدت
  • میان مدت
  • بلند مدت

 از این رو تحلیلگران با ترکیب مولفه‌های قیمتی و زمانی تحلیل میکنند که فلان سهم در روند صعودی، میان‌مدت است یا فلان سهم در روند نزولی، بلند‌مدت قرار دارد.

انواع ابزار در این نوع تحلیل:

به‌طور کلی در تحلیل تکنیکال، سه نوع نمودار برای نشان دادن قیمت وجود دارد:

 نمودار خطی:

ساده ترین نوع  نموداردر تحلیل تکنیکال، نمودار خطی است. زیرا این نمودار صرفا قیمتی که سهام یا دارایی در روز با آن بسته میشود را نمایش میدهد. البته این قیمت مهمترین مولفه برای دارایی نیز به شمار میرود. نمودارهای خطی اطلاعات دیگری از دامنه نوسان معامله در یک بازه زمانی مثل قیمت های بالا، پایین و باز فراهم نمیکنند.

نمودار میله ای تحلیل تکنیکال

نمودار میله ای:

نمودار میله ای روی نمودار خطی با افزودن اطلاعات بیشتر به هر داده، اعمال میشود. نمودار از یک سری خطوط عمودی ساخته میشود که هر نقطه داده را نمایش میدهد. این خط عمودی در بازه معاملاتی، قیمت های بالا و پایین را همراه با قیمت بسته شدن و باز شدن نشان میدهد. قیمت باز و بسته روی خط عمودی با خط تیره افقی نشان داده میشود. قیمت باز روی نمودار میله ای با خط تیره ای نشان داده میشود که در سمت چپ میله عمودی قرار دارد.

اگر خط تیره چپ (باز) پایین تر از خط تیره راست (بسته) باشد، پس آن میله صعودی است، که نشان میدهد سهم در آن بازه معاملاتی رشد کرده است.

نمودار شمعی تحلیل تکنیکال

نمودار شمعی:

از نظر بسیاری از معامله گران، نمودار شمعی در مقایسه با نمودار میله ای از نظرنمایش جالب تر و تفسیر آن آسان تر است. نمودار شمعی شبیه نمودار میله ای است که هرکدام از شمع ها تصاویری مربوط به حرکات قیمت ارائه می دهند که رمزگشایی آن ها در نمودار آسان است.

در نمودار شمعی تحلیل گر قادر است به آسانی رابطه بین قیمت آغازین و پایانی و همچنین بالاترین و پایین ترین قیمت را بررسی و مقایسه کند. این نمودار ظاهر ملموس تری نسبت به نمودار میله ای دارد. 

نمودار شمعی با رنگ جهت معامله را به شکل خوبی نمایش می دهد. بدین صورت که:

1)  اگر سهام در شمع رشد کند و قیمت بسته شدن بالای قیمت باز قرار گیرد، شمع معمولا سفید یا روشن خواهد بود.

2) اگر سهام در شمع افت کند، شمع معمولا معمولا قرمز یا سیاه می شود.

چند مورد از نرم افزار هایی که از الگوی تحلیل تکنیکال برخوردارند:

چند مورد از نرم افزار هایی که با استفاده از آن میتوان در بازار های مالی، از الگوهای تحلیل تکنیکال آن بهره برد شامل موارد زیر است :

نرم‌افزار متاتریدر (Meta Trader)

نرم افزار مفید تریدر ( Mofid Trader)