امروزه استفاده از پول های کاغذی در بازار‌ های داخلی و بین المللی کشور های مختلف جهان، مشکلات زیادی را به وجود آورده است. این مشکلات سبب شده است تا جوامع با استفاده از تکنولوژی روز و با بهره مندی از آخرین دستاورد های امنیتی، اقدام به ایجاد پول های الکترونیکی یا اصطلاحا رمزارز ها (Cryptocurrency) کنند؛ تا از این طریق، سهولت و امنیت در معاملات خود ایجاد کنند.

در این مقاله قصد داریم تا بیشتر به بررسی بازار رمزارز و کنش و واکنش های درون آن بپردازیم.

رمزارز چیست؟

رمز ارز چیست؟

به هر گونه ارزی که تنها به صورت دیجیتالی وجود دارد و معمولا صادر کننده یا تنظیم کننده مرکزی برای آن وجود ندارد، رمزارز گویند. رمز ارز ها از سامانه توزیع شده برای ذخیره تراکنش‌ها و مدیریت انتشار واحدهای جدید استفاده می‌کنند.

تاریخچه پیدایش رمزارز چگونه است؟

در سال 1995 دیوید شام ارز دیجیتالی به نام digi – cash ابداع کرد که روش رمز نگاری آن به صورتی بود که هیچ شخص یا نهاد دولتی قابلیت تسلط بر آن را نداشت. اما اولین رمزارزی که به صورت غیرمتمرکز در بازار شروع به کار کرد، بیت‌کوین بود. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی نامعلوم با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد.

چرا امروزه استفاده از رمزارز ها باعث ایجاد سهولت و امنیت در معاملات می شوند؟

برخی از دلایلی که باعث می شود پول کاغذی را پولی کم توان در قبال پاسخ گویی به برخی نیاز ها بدانیم، عبارت اند از:

  • ورود و خروج ارز های مختلف توسط مسافران و تجار بین کشور ها
  • تسویه بدهی ها و هزینه های بین المللی
  • سرمایه گذاری در دارایی های کشور های دیگر

این مشکلات، سبب شده است تا جوامع با استفاده از تکنولوژی روز و با بهره مندی از آخرین دستاورد های امنیتی، اقدام به ایجاد پول های الکترونیکی یا اصطلاحا رمزارز ها (Cryptocurrency) کنند؛ تا از این طریق، سهولت و امنیت در معاملات خود ایجاد کنند.

ویژگی رمزارز ها

ویژگی های منحصر به فرد استفاده از رمزارز ها چیست؟

برخی از رمز ارز هایی که امروزه افراد بیشتر از آنها استفاده میکنند، دارای ویژگی هایی هستند که کمک زیادی در محبوبیت و جهانی شدن آن ها داشته اند؛ از جمله آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) دیجیتالی بودن:

ماهیت رمز ارز ها از نوع معاملات صفر و یک ساخته شده بوسیله کامپیوتر و ریاضیات می باشد. در واقع رمز ارزها یک رشته کد هستند که بر روی دفتر عمومی سیستم تمام افرادشبکه ثبت می شوند.

به این دفتر ثبت عمومی که سوابق کل تراکنش ها را از روز اول ثبت و مرتب به روز رسانی می کند، بلاک چین می‌گویند. بلاکچین ها سوابق کل تراکنش ها را از روز اول ثبت و به صورت مداوم بروزرسانی می کنند. به کسانی که موفق به تولید رمزارز می شوند، ماینر (miner) و به این فرآیند، ماینینگ یا استخراج (mining) گفته می شود.

ب) غیرمتمرکز بودن:

تولید رمز ارزها بگونه ای است که قابلیت تمرکز و تصرف هیچ نهاد دولتی و خصوصی را ندارد. این موضوع نقد های زیادی را از طرف دولت و بانک های مرکزی  به آن وارد کرده است. به همین دلیل در برخی کشورها مجوز تولید و یا خرید و فروش رمز ارزها را صادر نشده است. عمده دلیل مخالفت بانک های مرکزی، خارج شدن امکان کنترل حجم نقدینگی، در شرایط عرضه رمز ارزها بیان شده است.

ج) مبادله شخص با شخص:

دربازار رمز ارز ها، افراد بدون هیچ واسطه ای شخص با شخص وارد معامله و خرید و فروش می شوند.

د)حفظ هویت:

هنگام استفاده از رمز ارز نیازی به شناسایی هویت کاربران نیست و هر کاربر با آدرس کیف پول دیجیتالی خود شناسایی می شود. شما مقداری از هر نوع  رمزارز را به فرد دیگری که آدرس کیف پول او را دارید، ارسال می کنید و گیرنده آن را دریافت می کند. تمام شبکه این فرآیند را از نظر اصولی بودن بررسی میکند و هر رمزارز فقط یکبار وارد و خارج میشود. تنها چیزی که دیگران در هنگام نقل و انتقال رمز ارز از شما میدانند، آدرس کیف پول شما است

ه) تسهیل در جهانی شدن کسب و کارها:

با توجه به اینکه امکان تصرف و مالکیت در این دارایی برای هیچ دولتی وجود ندارد از این رو امکان تحریم آن نیز برای کشوری وجود ندارد. پس امکان انجام معاملات از این طریق برای همه افراد وجود دارد.

و) نگهداری در یک کیف دیجیتال:

از قابلیت هایی که رمزارزها دارند این است که در یک کیف پول دیجیتالی نگهداری می شوند و می توانند برای پرداخت کالا و خدمات واقعی از هر شخصی که مایل به قبول آنها به عنوان پرداخت است، استفاده کنند. از آنجایی که پرداخت ارزهای دیجیتال بصورت آنلاین انجام میشود.؛ برخی از کسب و کارها میتوانند با استفاده از دستگاه های تلفن همراه، پرداخت های موجود در فروشگاه را بپذیرند. این نوآوری در حوزه خدمات مالی و پرداخت میتواند گام مثبتی در راستای کمک به آسیب های انتقالات فعلی باشد.

سرمایه گذاری در بازار رمزارز چه مزایایی دارد؟

با توجه به دلایل زیر، میتوان به رمزارزها به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری نگاه کرد:

الف) نوسانات بالای بازار رمز ارزها سرمایه گذاران را برای ورود به این بازار پر ریسک تشویق کرده است. البته در کنار نوسانات مثبت بالا ،نوسانات منفی نیز جزء لاینفک این بازار است.

ب) کارمزدهای بسیار پایین خرید و فروش رمزارزها

ج) ورود آسان به بازار رمز ارز بدون نیاز به آموزش تخصصی

د) امکان خرید و فروش به میزان سرمایه دلخواه

و)گستردگی مقدار و نوع رمزارزها

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان اولین رمز ارز در سال 2009 با داشتن ویژگی های ذکر شده به دنیا معرفی شد. در ابتدای کار قیمت هر بیت کوین چیزی کمتر از یک دلار بود، اما در همین بازه‌ی زمانی ۱۰ ساله که از پیدایش آن می‌گذرد، نوسانات عجیبی را به خود دیده و حتی در مقطعی تا بیست هزار دلار برای هر یک بیت کوین نیز رسیده است.

بیت کوین به‌عنوان اولین ارز رمز، تمام مزایایی که در بالا اشاره شد را دارد. امروزه در دنیا بیش از دو هزار ارز دیجیتال مانند اتریوم، ریپل و … با انواع و اقسام اهداف و خدمات گوناگون وجود دارد.

جمع بندی:

با گسترش رمزارزها در جهان، کاربرد آن در ایران و در بین سرمایه گذاران نیز گسترش یافته‌است. بطوریکه نهاد های مختلف مالی از جمله بانک ها که رقیب اصلی این صنعت نیز هستند، بدنبال فراگیری و استفاده از آنها در جهت اهداف خود هستند.

با این حال، در ایران هنوز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، تصمیم گیری درباره استفاده و تولید از این نوع پول در هاله ای از ابهام است. البته بانک مرکزی طی اطلاعیه ای، انتشار رمز ارز با پشتوانه ريال، طلا و انواع ارز را در انحصار خود دانسته است. هم چنین فعاليت اشخاص براي ايجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجيره بلوک، غيرمجاز محسوب میشود.