طبق ماده 2 قانون بازار بورس اوراق بهادار ایران، “سازمان بورس و اوراق بهادار” در راستای حمایت از حقوق سرمایه گذاران و با هدف ساماندهی و توسعه بازار، اقدام به راه اندازی سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران یا کدال کرده است. در این مقاله قصد داریم بیشتر به بررسی سایت کدال بپردازیم.

دراین سامانۀ یکپارچۀ به نشانی www.Codal.ir  گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به منظور مكانيزه كردن جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت های ثبت شده نزد سازمان و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار بورس اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.

چرا سایت کدال به یکی از پربازدید ترین سایت های بورس تهران تبدیل شده است؟

چرا سایت کدال به یکی از پربازدید ترین سایت های بورس تهران تبدیل شده است؟

سایت کدال یکی از مهمترین سایت‌های مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران است. تحلیلگران بنیادی جهت استفاده از اطلاعات صورتهای مالی شرکت ها، مشتری روزانه این سایت به حساب می آیند.

تمام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس ایران و حتی شرکت‌های زیرمجموعه آنها موظف به ارسال گزارشات منظم برای شبکه کدال هستند. سهامداران حق دارند از گزارشات شرکت زیر مجموعه مطلع شوند. به همین دلیل شرکت زیر مجموعه هم موظف به نشر اطلاعات خود خواهد بود.

در واقع هدف این سامانه افزایش شفافیت در اطلاعات مالی شرکت‌هاست. همچنین به دلیل متمرکز بودن بخش وسیعی از اطلاعات و گزارشات، دسترسی به آنها بسیار ساده است. همین مزیت‌ها باعث شده تا سایت کدال به یکی از پربازدیدترین سایت‌های بورس تهران تبدیل شود.

فرآيندهاي اصلي سامانه کدال عبارتند از:

 • آماده سازی و ثبت گزارش ها به وسیله ناشران و انتشار اطلاعات
 • دریافت و پذیرش گزارش ها توسط سامانه
 • تحلیل و نظارت بر گزارش ها توسط کارشناسان سازمان
 • استخراج گزارش های متنوع از اطلاعات ارسالی توسط ناشران

هدف اصلی طراحی سایت کدال چه بوده است؟

اهداف اصلي طراحی و به کارگیری این سامانه از دید سازمان بورس به عنوان متولی اصلی این سیستم عبارت است از:

 • تسريع و تسهیل در ارائه اطلاعات ناشران اوراق بهادار و افشاي عمومی و استفاده عموم از آن
 • ايجاد ساز و کار جهت تسهیل فرایند تهیه و افشاي اطلاعات و ارتقای سطح اطلاع رسانی
 • ايجاد ساز و کار هاي مناسب گزارش گيري و گزارشگری، مبتني بر اصول جهاني جهت فعالان بازار سرمايه
 • فراهم آوردن امكان نظارت مؤثرتر بر نحوه ارائه، افشاي اطلاعات و هماهنگی درون و برون سازمانی
 • افزایش شفافیت اطلاعاتی از طریق کاهش دورۀ زمانی تهیه تا انتشار اطلاعات و افزایش دقت در محاسبات و کنترل ها
سایت کدال

سایت کدال چه اطلاعات مهمی در اختیار مشتریانش قرار می دهد؟

تحلیلگران حرفه ای بازارهای مالی ایران و سرمایه گذاران بورس و فرابورس میتوانند برای دریافت اطلاعات  بیشتر درباره شرکت های بورسی و نهاد های دیگر همانند مشتریان شرکت های بورسی  برای دریافت صورتهای مالی، نهادهای ناظر، سازمان امور مالیاتی، قوه قضائیه و . . . از سایت کدال استفاده کنند.

از جمله اطلاعات مهمی که این سامانه در اختیار مشتریانش قرار میدهد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- صورت‌های مالی حسابرسی شده و حسابرسی نشده میان دوره‌ای تلفیقی و سالانه شرکت‌های بورسی و فرابورسی

شرکت های پذیرفته شده باید صورتهای مالی خود را در دو حالت حسابرسی شده و حسابرسی نشده در پایان دوره ارائه کنند

2- گزارش فعالیت ماهانه شرکت‌های بورسی و فرابورسی

شرکت های پذیرفته شده موظف اند میزان رشد، کاهش، تولید و بررسی میزان سودآوری نسبت به مدت زمان مشابه را محاسبه کرده و گزارش های فعالیت خود را به صورت ماهانه، 3 ماهه، 6 ماهه و 12 ماهه منتشر کنند. این گزارش ها از طریق این سامانه به سهامداران و تحلیلگران اطلاع رسانی میشود.

3- آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه، مجمع عمومی فوق‌العاده و کلیه مجامع شرکت‌های بورسی و فرابورسی

شرکت های پذیرفته شده موظف اند هر سال برای تصویب صورتهای مالی حداقل یک مجمع عمومی برگزار کنند. همچنین شرکت ها برای تصویب هر تغییری در وضعیت شرکت اعم از افزایش سرمایه یا تغییر در اساسنامه شرکت، مجامع عمومی فوق العاده برگزار کنند. آگهی برگزاری آن از طریق سایت کدال اطلاع رسانی میشود.

4- افشای اطلاعات با اهمیت

افشای اطلاعات با اهمیت یکی از مهمترین نکات بازار سهام است. این اطلاعات، عمدتا در دو طبقه اطلاعات گروه الف و ب ارائه می شوند. اطلاعات در بازار سهام از مهمترین متغیرهای تاثیرگذار روی قیمت و ارزش سهم به حساب می آید. همه روزه اتفاقات جدیدی در شرکت ها رخ می دهد و میزان تاثیر این اتفاقات می تواند متفاوت باشد. از جمله این اطلاعات می توان به ایجاد پروژه های جدید، برنده شدن در مناقصه با مزایده و . . .  اشاره کرد.

زیر مجموعه‌های سایت کدال:

 • ناشران: منظور از ناشران کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس است. برای مشاهده اطلاعات این شرکت‌ها می‌توان از بخش ناشران استفاده کرد.
 • نهادهای مالی: منظور نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است که شامل کارگزاران، بازارگردانان، مشاوران سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و . . . است. اطلاعات کلیه این نهادها در بخش نهادهای مالی سایت کدال قابل دسترسی است.
 • سنم: سنم سامانه نظارت مکانیزه صندوق‌هاست. این بخش مربوط به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که موظف اند روزانه فایل‌های مربوط به اطلاعات صندوق‌ها را در این سامانه بارگذاری کنند.
 • تدان: تدان سامانه تحلیل داده‌های ناشران است. در این سامانه سوالات و مسائل مطرح شده در مورد شرکت های بورسی مورد پرسش و پاسخ قرار میگیرد و در شرایطی که نماد شرکتی جهت برگزاری کنفرانس تعلیق میشود، از طریق این سامانه کنفرانس پرسش و پاسخ برگزار میشود.

نحوه کار با سایت کدال به چه صورت است؟

برای دستیابی به اطلاعات و گزارشات مربوط به شرکت مورد نظر، باید در قسمت «جستجوی اطلاعیه ها» نام شرکت یا نماد آن را وارد کنید. منظور از «وضعیت ناشر» نحوه و محل پذیرش شرکت مورد نظر می باشد. قسمت «گروه اطلاعیه» اطلاعات هر نماد را تقسیم بندی کرده است برای مثال اطلاعات مربوط به افشاءاطلاعات ،گزارش عملکرد،اساسنامه،افزایش سرمایه و . . . در این قسمت وجود دارد.