در روز های اخیر اخباری مبنی بر آزاد سازی سهام عدالت با درخواست دولت و دستور مقام معظم رهبری از رسانه ها منتشر شد. شش دهک پایین درآمدی سال 86  جزء مشمولان دریافت بوده اند و ثبت نام در مشمولان تا سال 91 ادامه داشته است که آخرین آمار نشان میدهد حدود 49 میلیون نفر مشمول سهام عدالت شده اند. در این مقاله قصد داریم به جزئیات خبرآزاد سازی این سهام بپردازیم.

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت یکی از انواع یارانه پرداختی دولت به مردم است که دولت نهم هدف آن را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرد. طرح اولیه سهام عدالت بر این مهم استوار شد که بخشی از سهام شرکت‌های دولتی مشخص، به قشر‌های ضعیف و کم درآمد فروخته شود. این طرح هدف نهایی اش ارتقای کیفیت زندگی اقشار کم درآمد بود که این قانون در اواخر سال 1384 به تصویب هیئت دولت رسید.

آزاد سازی سهام عدالت به چه معناست ؟

مدیریت سهام عدالت مشمولان که متشکل از سهام 49 شرکت است از سال 1386 در اختیار دولت بوده است و تنها در پایان سال مالی شرکت ها مبالغ سود نقدی به حساب مشمولان واریز شده است. اما از این پس و با آزاد سازی آن، افراد میتوانند مدیریت سبد سهام عدالت خود را در دست گرفته و آنرا در بورس به فروش بگذارند.

روش های آزاد سازی سهام عدالت به چه صورت است؟

روش های آزاد سازی سهام عدالت به چه صورت است؟

برای دریافت سهام عدالت با مراجعه به سامانه samanese.ir  و با وارد کردن اطلاعات شخصی، دو روش برای آزاد سازی سهام پیش روی افراد وجود دارد:

  1. سهامداری مستقیم: در این روش شما درخواست مدیریت شخصی سهام را برعهده میگیرید. بعد از حدود دوماه و با اطلاع رسانی سازمان خصوصی سازی سهام افراد و ارزش آن در سامانه سجام قابل مشاهده است و بعد از آن افراد میتوانند سهام خود را در بورس به فروش برسانند. نکته مهم در مورد افرادی که از این روش استفاده کرده اند این است که اگر افراد در سامانه سجام ثبت نام نکرده اند و یا کد بورسی ندارند باید برای ثبت نام و دریافت آن اقدام کنند.
  2. سهامداری غیر مستقیم: در این روش، سهام عدالت شما در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قرار میگیرد. در چنین حالتی امکان انتقال سهام عدالت به شخص دیگری وجود نخواهد داشت و شما همچنان صرفا باید به سود سالانه سهامتان اکتفا کنید.

باید توجه داشته باشید، آنطور که در سامانه سهام عدالت اعلام شده، شما صرفا یک بار امکان انتخاب یکی از این دو روش را دارید و در صورتی که روش دوم را انتخاب کنید، دیگر نمی‌توانید سهامتان را بفروشید.

ارزش سهام عدالت هر شخص چقدر است؟

ارزش سهام عدالت هر نفر چقدر است؟

ارزش اسمی سهام عدالت یعنی هزینه اولیه پرداخت شده، برای اغلب مشمولان ۵۰۰ هزار تومان است و هم اکنون این رقم به گفته مسئولین سازمان خصوصی سازی تقریبا 10 برابر شده و به چهار تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. در این بین بعضی مشمولان سهام عدالت، سهام یک میلیون تومانی دارند که ارزش سهام این افراد نیز حدودا 10 میلیون تومان میباشد.

مشمولان سهام عدالت از تاریخ 10 اردیبهشت به مدت یک ماه فرصت دارند نحوه آزادسازی سهام خود را انتخاب کنند و افرادی که در این بازه به سامانه مراجعه نکنند به منزله انتخاب روش غیر مستقیم می باشد.

وزیر اقتصاد نیز درمورد آزاد سازی سهام عدالت به این نکته اشاره کرد که مشمولان در به فروش رساندن سهام خود عجله نکنند زیرا ممکن است افرادی سودجو در کمین خرید سهام به ارزش پایین تر آن هستند.

جمع بندی:

در پایان درمورد افرادی که به دنبال مناسب ترین راه برای آزاد سازی سهام خود هستند می توان اینگونه بیان کرد که مشمولانی که در بازار سرمایه سابقه فعالیت دارند و با انجام معاملات بورس آشنا هستند میتوانند روش اول را انتخاب کرده همچنین افرادی که نیازمند مبلغ سهام عدالت هستند صرفا از طریق روش مستقیم امکان برداشت آنرا دارند.