بی‌شک یکی از چالش های مهم هر سرمایه‌گذار، انتخاب بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری است. این بازار با توجه به ریسک‌پذیری فرد، میزان سرمایه، دانش و مهارت هر فرد متفاوت است. در میان بازارهای موازی موجود، یکی از انتخاب‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری، بازار بورس است.

از آنجایی که ورود به بازار طلا و ارز با توجه به ماهیت پر ریسک و مبهم آن و نوسانات بالا، برای همه افراد جذابیت ندارد و بازار مسکن نیز به ‌واسطه مشکلات نقد شوندگی و دیر بازده بودن، زیاد گزینه مناسبی به نظر نمی رسد؛ بازار بورس یکی از مناسب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری به حساب می آید. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایای سرمایه گذاری در این بازار پر هیاهو بپردازیم.

مزایای سرمایه گذاری در بورس چست؟

مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست؟

از مزایای بازار سرمایه یا بورس از دید اقتصاد کلان می‌توان به کنترل حجم پول، میزان نقدینگی و تورم از طریق انتشار سهام و اوراق مشارکت اشاره کرد. برای نمونه هنگامی که میزان نقدینگی در کشور افزایش یابد، دولت می‌تواند با فروش سهام و انتشار اوراق مشارکت نقدینگی زیاد موجود در جامعه را جمع‌آوری و به این ترتیب از تورم بیشتر در کشور جلوگیری کرد.

سود دهی در بازار بورس به چه صورت است؟

مهم‌ترین هدف افراد از ورود به بازار بورس کسب سود است. سود موردنظر از دو محل می‌تواند حاصل شود. هرگاه سهمی با افزایش قیمت همراه شود، سهامداران از محل اختلاف قیمت خرید و قیمت جدید سود کسب می‌کنند. نوع دیگری از سود، سود نقدی است که در صورت نگهداری سهم تا برگزاری مجمع سالانه به سهامداران تعلق می‌گیرد.

آیا بورس تحت حمایت دولت است؟

کلیه فعالیت سهامداران و تغییرات ایجادشده در بازار بورس، زیر نظر سازمان بورس انجام می‌شود. بورس بازاری قانونی و شفاف است و همه اتفاقات و اخبار برای کلیه سهامداران قابل مشاهده می باشد. بنابراین کلیه افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، از حمایت قانونی برخوردار هستند که یکی از مزایای سرمایه گذاری در بورس به حساب می‌آید.

آیا سرمایه گذاری در بورس از سرمایه در مقابل تورم محافطت میکند؟

با رشد نرخ تورم، پول کشور در معرض کاهش ارزش قرار می‌گیرد. اگر افراد نقدینگی خود را در بازار مناسب سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند این کاهش ارزش را پوشش دهند. بازارسرمایه‌ این هدف را می‌تواند به خوبی محقق کند. با سرمایه‌گذاری در بازار بورس، ارزش دارایی فرد در مقابل تورم حفظ می‌شود. زیرا با گذر زمان، دارایی‌های شرکت نیز مشمول تورم شده و ارزش آن افزوده می‌شود درنتیجه ارزش سهام شرکت افزایش می‌یابد.

سرمایه گذاری در بورس

آیا هر سرمایه ای در بورس به سرعت به پول نقد تبدیل می شود؟

یکی از مهم‌ترین مزایای بورس نسبت به بازارهای موازی، سهولت نقد شوندگی است. اگر شما سرمایه‌ای داشته باشید و آن را وارد بازار مسکن کنید یا کسب و کاری راه بیاندازید، مدتی طول می‌کشد تا بتوانید سرمایه اولیه خود را بدست آورید و نقد کنید. همچنین در بازار طلا و ارز نیز ریسک فرایند خرید و فروش و امکان کلاهبرداری و . . . وجود دارد؛ اما در بازارسرمایه به ‌راحتی می‌توانید سهام خود را بفروشید و پول خود را به حساب بازگردانید.

زمان لازم برای برگشت پول به حساب بانکی شما، حداکثر دو روز کاری است. محدودیت‌هایی که ممکن است درفروش سهام وجود داشته باشد، توقف یا تعلیق نماد است که این قوانین هم بدلیل افزایش شفافیت و حفظ ثبات بازارایجاد شده است.

یکی از مولفه های مورد نیاز برای سرمایه گذاری، نگهداری کالای سرمایه گذاری شده برای مدتی معلوم نزد خود می باشد که از این نظر طلا، ارز و مسکن به ترتیب امکان سرقت و استهلاک برای آنها وجود دارد؛ درصورتی که بازار سرمایه از این حوادث مصون می باشد.

برای سرمایه گذاری در بورس محدودیتی وجود دارد؟

برای ورود به بازار سهام نیاز به سرمایه بالا نیست. شما با حداقل سرمایه 500 هزار تومان می‌توانید معاملات خود را آغاز کنید. بنابراین هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری در بورس وجود ندارد و شما می‌توانید، سرمایه‌گذاری را با مبالغ کم نیز آغاز کنید.

آیا هر شخصی با هر دید زمانی که دارد می تواند سرمایه گذاری در بورس را آغاز کند؟

بورس به لحاظ بازه زمانی سرمایه‌گذاری متنوع است و یکی از مزایای سرمایه گذاری در بورس این است که هر سرمایه‌گذار با هر دید زمانی می‌تواند به آن ورود کند.

عده‌ای به قصد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و کسب سودهای دوره‌ای وارد بازار می‌شوند. آن‌ها می‌توانند با خرید سهام‌های مدنظر خود که در بازه ی زمانی کوتاه موردتوجه هستند، به کسب درامد بپردازند.

 سهامداران میان‌مدتی وقت و مهارت بیشتری برای انتخاب سهام خود بکار می‌گیرند و با نگهداری سهم در بازه ی زمانی حداقل ۶ ماهه می‌توانند کسب سود کنند.

 درنهایت عده‌ای قصد دارند پول خود را برای مدت طولانی در بورس، سرمایه‌گذاری کنند. دید بلندمدت و صبوری این سهامداران، می‌تواند بازده مطلوبی برای آنان رقم بزند.

آیا با استفاده از تلفن همراه هم می توان در بورس معامله انجام داد؟

راه‌های مختلفی جهت معامله در بورس وجود دارد. معاملات حضوری، معاملات تلفنی، سپردن سرمایه به مدیران پورتفو، و معاملات اینترنتی توسط شخص سرمایه‌گذار ازجمله راه‌هایی است که شما می‌توانید در بازار بورس حضورداشته باشید. امروزه با استفاده از سامانه های آنلاین و اپلیکیشن های تلفن همراه سهولت معامله گری در این بازار بیشتر از قبل شده است.

شفافیت در بازار بورس به چه صورت است؟

از آنجایی که بازار بورس شباهت زیادی به بازار رقابت کامل دارد، قیمت سهام با توجه به عرضه و تقاضای آن در بازار شکل می‌گیرد. حضور تعداد زیاد خریداران و فروشندگان به شکل‌گیری این بازار کمک می‌کند. کشف قیمت در این حالت توسط خریداران و فروشندگان و نه شخص و گروهی خاص صورت میگیرد. در بازار بورس می توان تغییرات را به صورت لحظه ای رصد کرد.

شرکت هایی که وارد بورس می شوند باید از چند سال قبل سودده باشند، سرمایه آن ها از مقدار معینی کمتر نباشد و تعهد نمایند که طبق استانداردهایی از پیش تعیین شده اطلاعات و صورت های مالی خود را برای استفاده عموم سهامدارن ارائه نمایند همین موضوع باعث ایجاد شفافیت این بازار نسبت به بازارهای دیگر مالی می شود.

جمع بندی:

در پایان با توجه به نکاتی که ذکر کردیم، بازار بورس بازاری مطمئن و جذاب برای سرمایه گذاری به حساب می آید. از آنجایی که بازار بورس تهران در مقایسه با سایر بازارهای مالی، طی 5 سال گذشته بیشترین رشد را داشته است یعنی اگر 5 سال پیش در بورس سرمایه‌گذاری می‌کردید، پول‌تان همراه با شاخص کل، بیشرین رشد را در مقایسه با بازارهای ارز، طلا، مسکن، سپرده بانکی و … تجربه می‌کرد؛ می توان گفت نسبت به سایر بازارها بسیار سودده تر نیز می باشد.