از گذشته تا به امروز بدون شک یکی از محبوب‌ترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران، بازار طلا بوده است. این فلز گرانبها از گذشته‌های بسیار دور تا به امروز، هم به عنوان کالای زینتی و هم به خاطر حفظ ارزش پول در برابر تورم مورد استفاده قرار میگرفته است. امروزه از شیوه های جدیدی برای سرمایه گذاری در طلا و سکه استفاده میشود که از مهم ترین آنها میتوان به صندوق سرمایه گذاری طلا و بازار فیزیکی طلا اشاره کرد.

مزایای اصلی خرید و نگهداری طلا چیست؟

مزایای اصلی خرید و نگهداری طلا چیست؟

بطورکلی مزایای اصلی خرید طلا و سکه موارد زیر می‌باشد:

  • نقدشوندگی آسان طلا و سکه
  • بازدهی خوب بازار طلا در بلند مدت
  • حفظ ارزش پول در مقابل تورم
  • سرمایه گذاری مطمئن و امن

نقد شوندگی آسان:

یکی از اصلی ترین مولفه های سرمایه گذاری در ذهن هر فرد، نقدشوندگی سرمایه و سهولت آن می باشد. در واقع افراد قبل از سرمایه گذاری ریسک نقدشونگی دارایی مورد نظر خود را بررسی کرده و با توجه به وضعیت بازار آن اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

از گذشته سکه و طلا بخاطر محبوبیت و استفاده زینتی خاصی که از آنان می شد بازار خرید و فروش داغی داشته و تقاضا برای آنان زیاد بوده است که این امر منجر به افزایش سرعت نقدشونگی آنان برای سرمایه گذاران در این بازار شده است. برای مثال این بازار در مقابل بازار مسکن که وجود سلایق و طرح های مختلف سرعت خرید و فروش آن را تحت تاثیر قرار میدهد، از شرایط بهتری برخوردار است.

بازدهی خوب بازار طلا در بلندمدت:

مطالعات نشان داده است که سرمایه‌گذاری در بازار طلا اغلب در بلندمدت بازدهی بهتری نسبت به سایر بازارها داشته و افرادی که طلا خریده‌اند و به مدت طولانی (بیشتر از یکسال) آن را نگهداری کرده‌اند اغلب سود کرده‌ و از سرمایه گذاری خود راضی بوده‌اند.

حفظ ارزش پول در برابر تورم:

اکثر مردم سرمایه خود را به بانک‌ها می‌سپارند و از سرمایه گذاری در بازارهای دیگر خودداری می‌کنند؛ یکی از دلایل اصلی این موضوع، عدم اطمینان به سایر بازارها و همینطور قدرت نقدشوندگی خوب بانک‌ها است.

در حال حاضر با کاهش نرخ های سود سپرده ها از سوی بانک مرکزی، سپرده گذاری در آن در شرایط تورم منطقی و معقولانه به نظر نمیرسد و به مرور ارزش نقدینگی موجود کاهش پیدا میکند؛ در صورتی که سرمایه گذاری و خرید طلا میتواند سرمایه افراد را در برابر کاهش ارزش ناشی از تورم تضمین کند.

سرمایه گذاری مطمئن و امن:

از طلا همیشه به عنوان کالایی امن یاد می‌شود، به این دلیل که حتی در شرایط بد اقتصادی که اکثر بازارها با افت شدید مواجه می‌شوند؛ بازار طلا حرکت قیمتی مخالفی با سایر بازارها داشته و قیمت آن افزایش می‌یابد.

همانطور که گفته شد سرمایه گذاری در بازار طلا در بلندمدت اغلب سودده می باشد و با سرمایه گذاری بلندمدت در این بازار می‌توان سود خوب و کم ریسکی داشت. البته نگهداری فیزیکی طلا نزد اشخاص  دارای ریسک های امنیتی می باشد که امروزه بانک ها و برخی صندوق ها برای حل این معظل به کمک افراد آمده اند.

مزایای سرمایه گذاری در بازار طلا چیست؟

یکی دیگر از روش‌های خوب برای خرید و سرمایه گذاری در بازار طلا استفاده از صندوق های سرمایه گذاری است. صندوق سرمایه گذاری نهادی مالی است که پول افراد خرد را جمع آوری نموده و با استفاده از مدیریت و دانش تیمی متخصص بصورت کلان در بازارهای مختلف سرمایه گذاری می‌کند، در واقع صندوق‌ها نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازارهای مالی مختلف هستند.

صندوق های سرمایه گذاری طلا در ایران به چند دسته تقسیم می شوند؟

صندوق های سرمایه گذاری بازار طلا در ایران به چند دسته تقسیم می شوند؟

صندوق های سرمایه گذاری در ایران به 4 دسته اصلی با درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا تقسیم می‌شوند.

 در حال حاضر 4 صندوق طلا در ایران فعالیت می‌کنند که همه آن‌ها از نوع قابل معامله در بورس یا ETF هستند. صندوق های قابل معامله در بورس نوعی از صندوق های سرمایه گذاری هستند که امکان خرید و فروش سهام (واحد های سرمایه گذاری) آن ها به صورت آنلاین در زمان معاملاتی بازار بورس فراهم است و ارزش هر واحد آن به صورت روزانه محاسبه میشود.

 صندوق های سرمایه گذاری طلا ابزار نسبتا جدیدی به حساب می آیند که این امکان را به سرمایه گذاران میدهد تا بدون خرید فیزیکی طلا در این بازار سرمایه گذاری کنند.  طبق قانون، بازار بورس و اوراق بهادار موظف است 75 الی 95 درصد از سرمایه جمع‌اوری شده را در بازار طلا و سپرده های طلا و مابقی سرمایه را در اوراق با درآمد ثابت کم ریسک (مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و …) سرمایه گذاری کنند.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق های طلا چیست؟

سرمایه گذاری در صندوق های طلا مزایای زیادی دارد، که بصورت مختصر می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • رفع مشکلات نگهداری طلا و جواهرات بصورت فیزیکی
  • کاهش کارمزد معاملات
  • قابلیت سرمایه گذاری و خرید طلا با مبالغ کم
  • سپردن سرمایه به مدیران حرفه‌ای و مجرب
  • قابل معامله بودن در بورس (ETF)
  • نقدشوندگی خوب

جمع بندی:

در این مقاله به بررسی بازار طلا به عنوان یکی از راه های سرمایه گذاری پر بازده و مناسب پرداختیم و همانطور که میدانیم در سالهای اخیر در کشور ما بازار طلا به عنوان دومین سرمایه گذاری برتر بعد از بازار سرمایه به شمار می آید و از این جهت برای ورود به این بازار نیازمند بررسی راه های مختلف سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در آن هستیم.